Udało się! W końcu wpłaciłeś na konto banku ostatnią ratę kredytu hipotecznego. Gratulacje! Twój dom czy mieszkanie są nareszcie twoje. Nie zapomnij jednak o dopełnieniu ostatnich formalności. Sprawdź, co trzeba zrobić po spłacie kredytu hipotecznego.

Co dalej po spłacie kredytu hipotecznego?

Każdy kredytobiorca z niecierpliwością czeka na moment, w którym spłaci swoje zobowiązania bez względu na rodzaje kredytów bankowych. Jednak kredyt hipoteczny jest pod tym względem wyjątkowy, nawet jeśli sięgnąłeś po najbardziej atrakcyjną ofertę z rankingu kredytów hipotecznych. Jakby nie patrzeć, spłata kredytu hipotecznego wiąże się z ogromną ulgą psychiczną i finansową. W końcu po wielu latach w twoim portfelu zostanie całkiem sporo dodatkowych środków, które możesz spożytkować na inne przyjemności lub po prostu zacząć oszczędzać. Jednak zanim zaczniesz planować, na co przeznaczyć wolne środki, załatw do końca formalności po spłacie kredytu hipotecznego. O czym mowa? O wniosku o wykreślenie hipoteki.

Co należy zrobić po spłacie kredytu hipotecznego?

Spłata kredytu hipotecznego oznacza, że wygasa hipoteka. Jednak nie dzieje się to automatycznie, tylko należy w tym celu złożyć specjalny wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Jak to zrobić?

Wykreślnie wpisu hipotecznego nie jest skomplikowanym procesem, choć wiąże się z kilkoma zasadami. Przede wszystkim na początek musisz uzyskać zgodę wierzyciela, czyli w tym przypadku banku, na wykreślenie hipoteki. Zgoda ta musi mieć postać pisemnego zaświadczenia, czyli kwitu mazalnego. Jak go uzyskać? Musisz przygotować odpowiedni wniosek, który złożysz w banku, który sfinansował twój kredyt. Na kwicie mazalnym muszą znaleźć się następujące informacje:

  • numer umowy kredytowej,
  • powód złożenia wniosku – w tym przypadku spłata kredytu hipotecznego,
  • numer księgi wieczystej nieruchomości,
  • adres, na którym ma zostać wysłany kwit mazalny.

Gdy tylko bank wyda ci zgodę na wykreślenie hipoteki, możesz przejść do załatwiania formalności po spłacie kredytu hipotecznego w sądzie wieczystoksięgowym. 

Na początek musisz wypełnić odpowiedni wniosek. Służy do tego wzór KW-WPIS. W sekcji „Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki” podaj żądanie wykreślenia hipoteki ze względu na spłatę kredytu. Poza tym we wniosku podaj inne niezbędne informacje, takie jak dane osobowe, numer księgi wieczystej czy numer kwitu mazalnego oraz dane banku, w którym spłacałeś kredyt hipoteczny.

Nie zapomnij również o podpisaniu swojego wniosku. Co więcej, na wniosku muszą znaleźć się podpisy wszystkich właścicieli danej nieruchomości. W przeciwnym razie wniosek będzie musiał zostać poprawiony, a cały proces się przeciągnie.

Masz już kwit mazalny z banku oraz wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Do kompletu potrzebny będzie ci jeszcze dowód uiszczenia opłaty sądowej za wykreślenie hipoteki. Taka opłata wynosi 100 zł. Możesz uiścić ją osobiście w kasie sądu, ale na ogół prościej i wygodniej jest wykonać przelew bankowy. Jeszcze innym sposobem jest zakup elektronicznego znaczka opłaty sądowej, który dostępny jest w kasie sądu oraz na portalach internetowych Ministerstwa Finansów.

Podsumowując, aby dokonać wypisu z hipoteki, będziesz potrzebować:

  • kwitu mazalnego z banku,
  • wniosku do sądu,
  • dowodu uiszczenia opłaty sądowej.

Każdy z tych dokumentów powinieneś posiadać w dwóch kopiach. A gdzie powinieneś je dostarczyć? Komplet dokumentów złóż w sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych. Co ważne, powinien być to sąd rejonowy właściwy dla lokalizacji danej nieruchomości.

Gdy już złożysz wniosek, pozostaje ci czekać na jego uwzględnienie. Zazwyczaj trwa to kilka, kilkanaście dni. Czas ten może się wydłużyć, jeśli akurat sporo tego typu wniosków czeka na rozpatrzenie.

Najważniejsze jednak jest to, że jeśli tylko we wniosku nie popełniłeś żadnych błędów, zostanie on rozpatrzony pozytywnie i hipoteka zostanie usunięta z księgi wieczystej.

Podsumowanie: Co po spłacie kredytu hipotecznego?

Spłata kredytu hipotecznego to moment, na który czeka każdy kredytobiorca. Jednak zanim otworzysz szampana, dopełnij wszystkie czynności po spłacie kredytu hipotecznego. Chodzi przede wszystkim o dokonanie wypisu z hipoteki, co nie następuje automatycznie. W tym celu musisz uzyskać od banku kwit mazalny, czyli pisemne zaświadczenie o udzieleniu zgody na taki wypis. Następnie musisz wypełnić wniosek o wypis oraz uiścić opłatę sądową w wysokości ok. 100 zł. Wszystkie te dokumenty należy złożyć w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, który jest właściwy dla lokalizacji danej nieruchomości. I to wszystko. Po kilku, kilkunastu dniach hipoteka zostanie usunięta z nieruchomości. Wiesz już zatem, co robić po spłacie kredytu hipotecznego. Jeśli marzy ci się kolejna nieruchomość, sprawdź, ile się czeka na kredyt hipoteczny i jak obecnie wygląda kwestia ubezpieczenia kredytu hipotecznego.