
Zainteresowanie obligacjami nie maleje. Doceniają je zarówno emitenci, którzy w ten sposób pozyskują cenny kapitała, jak i inwestorzy, którym zależy na bezpiecznym sposobie na pomnażanie majątku. Stąd popularność nie tylko obligacji na rynku pierwotnym, ale i na rynku wtórnym. A za ten drugi odpowiada Catalyst. Sprawdź, czym dokładnie jest Catalyst i jak możesz za jego pomocą zainwestować w obligacje.
Spis treści:
Co to jest Catalyst?
Catalyst to giełda obligacji, która powstała w 2009 roku. Umożliwia ona handel obligacjami na rynku wtórnym. Składa się z czterech platform obrotu, z czego dwie prowadzone są przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w formule rynku regulowanego oraz ASO (Alternatywny System Obrotu). Pozostałe platformy obrotu prowadzone są przez BondSpot.
Na rynku regulowanym dostępne są obligacje pochodzące od emitentów, którzy spełniają ściśle określone warunki. Oznacza to, że ich prospekty przechodzą przez cała procedurę weryfikacyjną. Z kolei ASO nie wiąże się z tak wyśrubowanymi kryteriami. Dzięki temu dokumenty emisyjne mogą być skrócone, a wymogi kapitałowe są obniżone.
Dodajmy, że platformy Catalyst prowadzone przez GPW przeznaczone są dla inwestorów indywidualnych, a BondSpot powstały z myślą o inwestorach hurtowych i dotyczą rynku pozagiełdowego.
Na giełdzie Catalyst możesz kupić oraz sprzedać różne rodzaje obligacji, od skarbowych, poprzez obligacje korporacyjne i komunalne, aż po listy zastawne. Poza tym jest ona dopasowana do emisji o różnych wielkościach i różnorodnej charakterystyce. Z tego względu poprzez Catalyst kupisz obligacje zamienne, obligacje zerokuponowe i wiele innych. Dzięki temu Catalyst odpowiada na potrzeby różnych inwestorów, zarówno tych hurtowych, jak i detalicznych, a także instytucjonalnych i indywidualnych.
Dodajmy, że realizacja transakcji, jakie odbywają się za pośrednictwem Catalyst, jest gwarantowana przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Z kolei emitenci mają obowiązek informacyjny związany z raportami bieżącymi i okresowymi. Poza tym Catalyst podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.
Jak inwestować na Catalyst?
Zastanawiasz się, jak korzystać z Catalyst? Z jednej strony przypomina on rynek akcji, ponieważ handel obligacjami odbywa się w systemie notowań ciągłych. Oznacza to, że w ramach jednej sesji możesz przeprowadzić transakcje po różnych kursach. Co jednak ważne, na rynku Catalyst cena transakcji wyrażana jest procentowo w odniesieniu do wartości nominalnej obligacji.
Jak to wygląda w praktyce? Jeśli dana obligacja została wyceniona na 106%, oznacza to, że sprzedający chce zbyć ją za dodatkowe 6%, licząc od wartości nominalnej.
Co więcej, do notowań obligacji musisz także doliczyć skumulowane odsetki od dnia ich sprzedaży. Jeśli oprocentowanie obligacji w skali roku wynosi 10%, to taką wartość odsetek należy doliczyć do ceny zakupu. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, czy sprzedaż następuje pod koniec roku odsetkowego, czy wcześniej.
Poza tym, jeśli zdecydujesz się na zakup obligacji na rynku wtórnym Catalyst, będziesz musiał opłacić prowizję, która zostanie pobrana z twojego rachunku maklerskiego.
Nie zapomnij także o tzw. podatku Belki. Wynosi od 19% i naliczany jest od zysków kapitałowych. Oznacza to, że zysk z obligacji musisz pomniejszyć o kwotę właśnie tego podatku. A to sprawia, że musisz dokładnie przeanalizować, czy zakup danych obligacji ci się opłaca, biorąc pod uwagę podatki, prowizje i inne możliwe opłaty związane z zakupem bądź sprzedażą obligacji.
Wpisz podczas rejestracji kod promocyjny: KONTOMANIAK a otrzymasz dostęp do specjalnego kursu!
Dlaczego warto kupować obligacje?
Obligacje to dłużne papiery wartościowe, które mogą być emitowane m.in. przez Skarb Państwa i przedsiębiorstwa. Ich zakup przynosi korzyści obu stronom transakcji. Emitent pozyskuje w ten sposób niezbędne środki na finansowanie własnej działalności, pokrycie zobowiązań lub przeprowadzenie modernizacji. Z kolei osoba, która nabyła obligacje, zarabia na nich, dzięki odsetkom.
Co jednak kluczowe, inwestowanie w obligacje jest stosunkowo proste i bezpieczne, zwłaszcza jeśli decydujesz się na zakup obligacji skarbowych, np. w rodzaju obligacji z dyskontem. Z drugiej strony zysk z takich obligacji jest odpowiednio mniejszy w porównaniu z innymi typami inwestycji. Jednak, jeśli nie planujesz stać się specjalistą od pomnażania majątku, a zarazem chcesz zarabiać na swoich oszczędnościach, właśnie obligacje mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
Jeśli zdecydowałeś się na zakup obligacji, możesz zastanawiać się, gdzie je kupić. Otóż obligacje dostępne są na rynku pierwotnym, na rynku wtórym oraz poprzez pośredników.
W tym pierwszym przypadku obligacje kupisz bezpośrednio od emitenta. W tym drugim – możesz skorzystać z giełdy Catalyst.
Poza tym obligacje nabędziesz na Giełdzie Papierów Wartościowych, w domach i biurach maklerskich. Zawsze też możesz zawrzeć cywilnoprawną umowę sprzedaży obligacji z innym inwestorem.
Podsumowanie: Catalyst – co to jest?
Zastanawiasz się, czym jest Catalyst? Jest to platforma, która umożliwia publiczny handel obligacjami na rynku wtórnym. Dzięki niej inwestorzy mogą w prosty i bezpieczny sposób sprzedawać obligacje przed ustalonym terminem wykupu. A co za tym idzie, wcześniej odzyskują kapitał, jaki zainwestowali w takie obligacje. Dotyczy to wielu różnych rodzajów obligacji, bez względu na to, czy mówimy o obligacjach skarbowych, korporacyjnych czy jeszcze innych. W ten sposób możesz np. kupić obligacje z dyskontem. Rynek Catalyst działa w oparciu o platformy prowadzone przez GPW oraz BondSpot. Te pierwsze przeznaczone są dla klientów indywidualnych, a te drugie dla inwestorów hurtowych. Poza tym platformy działają w formule rynku regulowanego oraz ASO. Co ważne, transakcje zawierane poprzez Catalyst są gwarantowane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, a samo Catalyst podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. To wszystko sprawia, że kupowanie oraz sprzedawanie obligacji poprzez Catalyst jest bezpieczne.
Komentarze i opinie użytkowników