Zastanawiasz się, co to jest historia w BIK i jakie ma ona znaczenia, gdy starasz się o kredyt? Sprawdź, co to jest BIK oraz jakie są zasady funkcjonowania bazy BIK. Dowiedz się także, co to jest alert BIK i dlaczego warto korzystać z tej usługi. Zapraszamy do lektury artykułu o tym, co to jest BIK.
Spis treści:
Co to jest BIK?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to baza kredytobiorców, która służy do gromadzenia i udostępniania informacji na temat zobowiązań kredytowych zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Została powołana przez banki i Związek Banków Polskich, a jej działalność regulowana jest przez Prawo bankowe.
A jak działa BIK? Skąd pochodzą informacje, które ostatecznie trafiają do raportu ustawowego BIK? Otóż informacje o zadłużeniach trafią do BIK od samych banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych.
Na podstawie informacji BIK pożyczkodawcy oceniają historię kredytową potencjalnych pożyczkobiorców, którzy złożyli wniosek o finansowanie. Jeśli weryfikacja w BIK takiej osoby przebiegnie pomyślnie, jej szanse na uzyskanie kredytu rosną. Może się jednak zdarzyć, że to, co widnieje w BIK, sprawi, że bank czy firma pożyczkowa odrzucą twój wniosek o kredyt. Z tego względu warto pilnować, aby twój status w BIK był pozytywny. Jak to zrobić? Na początek przyjrzyjmy się, jakie dokładnie informacje o kredytach znajdują się w BIK.
BIK – jakie informacje?
Skoro wyjaśniliśmy już, co oznacza skrót BIK oraz co to dokładnie jest Biuro Informacji Kredytowej, przyszedł czas, aby omówić, jakie dane w BIK możemy znaleźć.
Jak już wspominaliśmy, BIK jest rodzajem rejestru kredytobiorców. A to oznacza, że w BIK znajdują się informacje o zadłużeniu. A mówiąc precyzyjniej, system BIK gromadzi takie dane jak: kwota, okres finansowania, wcześniejsza spłata kredytu czy też wakacje kredytowe, z których skorzystałeś. Dotyczy to także zadłużenia na karcie kredytowej, czy kredytów w ramach limitu na koncie bankowym. A czy warto mieć dwa konta w banku? Czasem jest to konieczność, ponieważ biorąc kredyt w danym banku, najczęściej będziesz musiał założyć w nim także konto osobiste.
Co jednak kluczowe, BIK dysponuje informacjami na temat tego, czy swoje zobowiązania spłacasz w terminie. Z tego właśnie względu BIK jest wykorzystywany przez pożyczkodawców do weryfikacji pożyczkobiorców oraz oceny ich zdolności kredytowej.
I tu ważna uwaga. To, że informacje na twój temat znajdują się w krajowym Biurze Informacji Kredytowej, nie jest niczym złym. Wprost przeciwnie, jeśli wszystkie swoje zobowiązania spłacasz zgodnie z harmonogramem, raport konsumencki BIK pomoże ci w uzyskaniu kredytu na atrakcyjnych warunkach. Jednak osoby, które zalegają ze spłatą rat czy innych należności, mogą mieć problem, bo informacja o zaległościach dotyczących zadłużenia również trafi do BIK.
Co to jest informacja ustawowa BIK?
W kontekście BIK często mówimy o informacji ustawowej. Czym dokładnie jest BIK informacja ustawowa i co zawiera?
Otóż informacja ustawowa to wszelkie informacje na temat danych osobowych wnioskodawcy, które przetwarzane są w centralnym Biurze Informacji Kredytowej. Dostęp do takiej informacji ustawowej ma każdy, kto złoży wniosek o jej wydanie.
Jak długo widnieje się w BIK?
Wiesz już, czym jest BIK i że obecność w tej bazie może być dla ciebie korzystna. Jednak wiele osób zastanawia się, jak długo widnieje się w BIK. Zacznijmy od tego, że BIK może udostępniać dane bankom w celach statystycznych nawet przez 12 lat. Co ważne, nie potrzebuje do tego twojej zgody.
Jednak analiza statystyczna to jedno. Ciebie pewnie bardziej interesuje to, ile czasu jest się w BIK, w sposób, który wpływa na raport zdolności kredytowej. W tym przypadku wszystko zależy od tego, czy terminowo spłacasz swoje zobowiązania.
Jeśli nie masz żadnych zaległości w zwracaniu kredytów czy innych należności, ale nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych, informacje na twój temat będą w BIK tylko do momentu, w którym spłacisz całość swojego zobowiązania. Natomiast, gdy wyrazisz zgodę na przetwarzanie danych, w BIK cały czas będzie dostępna informacja o twoich kredytach. To akurat dobra sytuacja, szczególnie jeśli w przyszłości także będziesz starał się o kolejne kredyty.
Co jednak w przypadku osób, które mają zaległości w spłacie swoich zobowiązań? W takiej sytuacji nie ma znaczenia twoja zgoda. Informacje na ten temat będą dostępne w BIK przez 5 lat. A to oznacza, że jeśli bank pobierze z BIK raport o twoim zadłużeniu, możesz mieć problem z uzyskaniem kolejnego kredytu. A jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić BIK, to sposób jest tylko jeden. Jest to spłata zalegających zobowiązań lub dogadanie się z wierzycielem w sprawie nowego harmonogramu zwrotu zadłużenia.
Alert w Biurze Informacji Kredytowej
Za każdym razem, gdy starasz się o pożyczkę, bank lub inna instytucja finansowa, weryfikują twoją rzetelność m.in. w BIK. Co to znaczy? Po prostu pożyczkodawca składa wniosek o udostępnienie informacji na twój temat. Zdarza się jednak, że to nie ty, ale jakiś oszust próbuje wziąć różne rodzaje kredytów bankowych w twoim imieniu. A to może oznaczać dla ciebie duże kłopoty. Możesz im zapobiec, korzystając z usługi alert BIK. Co to jest? Alerty BIK służą do monitorowania aktywności kredytowej. Z technicznego punktu widzenia alert BIK to powiadomienie, jakie otrzymujesz, gdy tylko jakiś bank sprawdza cię w BIK. W praktyce oznacza to, że dostaniesz wiadomość SMS, gdy tylko ktoś złoży wniosek i kredyt na twoje nazwisko lub będzie próbował w twoim imieniu podpisać umowę abonamentową. Co ci to daje?
Otóż jeśli wiesz, że to nie ty właśnie starasz się o pożyczkę, możesz natychmiast zareagować i zatrzymać cały proces. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której musisz spłacać cudze długi jak swoje i walczyć w sądzie z oszustami.
Ale to jeszcze nie wszystkie możliwości, jakie daje Biuro Informacji Kredytowej w ramach alertu. Jeśli wiesz, że w najbliższym czasie nie będziesz starał się o żaden kredyt czy abonament, możesz aktywować takie zastrzeżenie. Dzięki temu pożyczkodawcy zostaną poinformowani, że nie wyrażasz zgodny na zaciągnięcie kredytu. W takiej sytuacji stanowi to dla banku czy firmy pożyczkowej jasny sygnał, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na twoje nazwisko.
Dodajmy, że alerty BIK działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Chciałbyś otrzymywać takie powiadomienia z Biura Informacji Kredytowej, ale zastanawiasz się, czy są one bezpieczne? Nie musisz się obawiać. Podane przez ciebie dane są odpowiednio zabezpieczone.
Kto może uzyskać raport z BIK?
Co to jest raport BIK? Jest to dokument, w którym znajduje się twoja historia kredytowa. Dzięki niemu możesz kontrolować to, jak twoja sytuacja finansowa postrzegana jest przez banki i firmy pożyczkowe. Poza tym z takiego raportu możesz dowiedzieć się, czy czasem nie masz na swoim koncie zobowiązań, o których nie masz pojęcia, lub o których zapomniałeś.
A jak sprawdzić BIK? Wniosek o wydanie takiego raportu na swój temat może złożyć każdy klient indywidualny. Co ważne, raz na 6 miesięcy możesz otrzymać z BIK raport konsumencki za darmo. Jeśli to ci nie wystarcza, w dowolnym momencie możesz wykupić wersję płatną tego raportu.
Kiedy BIK jest aktualizowany?
Biuro Informacji Kredytowej ma obowiązek wprowadzać zmiany w swojej bazie danych w ciągu 7 dni od otrzymania informacji z banku czy innej instytucji finansowej. Z kolei instytucje te również mają 7 dni na powiadomienie BIK-u o spłacie zobowiązania, korekcie jego wysokości, nowopowstałych zobowiązaniach itp. Oznacza to, że na aktualizację bazy BIK musisz zaczekać do 14 dni od chwili powstania zmiany. Jeśli taka aktualizacja nie nastąpi automatycznie, możesz złożyć w BIK wniosek w tej sprawie.
Podsumowanie: Biuro Informacji Kredytowej – co to jest?
Zamierzasz starać się o kredyt i zadajesz sobie pytanie „jak wygląda moja historia kredytowa”? Odpowiedź na nie znajdziesz w bazie BIK. Co to dokładnie jest BIK i jak wykorzystywany jest on w banku? BIK to Biuro Informacji Kredytowej, w której gromadzone są wszelkie informacje o twoich zobowiązaniach. Dotyczy to zarówno pożyczek, które spłacasz na czas, jak i kredytów, w przypadku których masz opóźnienia. Na tej podstawie banki przeprowadzają weryfikację BIK osób, które starają się o kredyt. A co to jest alert BIK? Jest to usługa, dzięki której dostajesz powiadomienie, gdy bank lub firma pożyczkowa sprawdzają cię w BIK. Wiele osób zastanawia się także, ile się figuruje w BIK. Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych, twoja historia będzie cały czas dostępna w BIK. Jeśli takiej zgody nie ma, gdy tylko spłacisz swoje zobowiązanie, informacje o tobie przestaną być przetwarzane. Z kolei, jeśli nie spłacasz swoich zobowiązań na czas, informacje na ten temat będą w BIK przez 5 kolejnych lat. A to może utrudnić ci uzyskanie kolejnych pożyczek, takich jak kredyt na wakacje czy podpisanie umów abonamentowych np. na telefon.
Źródła
Komentarze i opinie użytkowników