
Kredyty gotówkowe to popularny sposób na dodatkową gotówkę na większe wydatki. Jednak im dłuższy okres kredytowania, tym większe koszty w postaci odsetek. W takiej sytuacji coraz więcej kredytobiorców rozważa nadpłatę kredytu, aby zmniejszyć ponoszone koszty lub szybciej uwolnić się od zobowiązania.
Spis treści:
Co daje nadpłata kredytu gotówkowego?
Nadpłata kredytu gotówkowego, podobnie jak nadpłata kredytu hipotecznego, polega na wpłacaniu do banku lub firmy pożyczkowej dodatkowej kwoty poza standardową miesięczną ratą kredytową. Takie rozwiązanie przynosi następujące korzyści:
Zmniejszenie całkowitego kosztu kredytu
Nadpłata kredytu przyśpiesza zmniejszanie się pożyczonego kapitału, od którego naliczane są odsetki. W ten sposób oddajesz do banku mniej odsetek, a zatem całkowity koszt kredytu staje się mniejszy niż w przypadku standardowego spłacania zadłużenia zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez bank.
Skrócenie okresu spłaty kredytu gotówkowego
Nadpłata umożliwia wcześniejsze spłacenie kredytu gotówkowego, niż wynika to z umowy kredytowej. Dzięki temu szybciej pozbywasz się zobowiązania, co zwiększa twoją zdolność kredytową, gdybyś chciał sięgnąć po kolejny kredyt. Ma to szczególne znaczenie, gdy planujesz wziąć większy kredyt, taki jak np. kredyt hipoteczny.
Obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytowej
Jeśli nie zależy ci na wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego, dzięki nadpłacie możesz zmniejszyć wysokość comiesięcznych rat. W ten sposób odciążasz domowy budżet i masz każdego miesiąca do swojej dyspozycji wyższą kwotę. Takie rozwiązanie również poprawi twoją zdolność kredytową, choć w mniejszym stopniu niż skróceniu okresu kredytowania.
Jak nadpłacić kredyt gotówkowy?
Choć proces nadpłaty kredytu gotówkowego jest stosunkowo prosty, to nie możesz tego robić na własną rękę. Zanim oddasz dodatkową kwotę, skontaktuj się ze swoim bankiem i zgłoś chęć zrobienia nadpłaty. Dopiero, jeśli bank wyrazi na to zgodę, możesz dokonać nadpłaty. W przeciwnym przypadku bank nie odliczy wpłaconej sumy od pożyczonego kapitału, więc twój przelew nic nie zmieni.
Co równie ważne, zawczasu sprawdź w umowie kredytowej, czy nadpłata kredytu gotówkowego nie będzie wiązała się z dodatkowymi opłatami. Często zdarza się, że przez pierwsze miesiące obowiązywania umowy kredytowej nie będziesz mógł nadpłacać kredytu lub będzie wiązało się to ze zwiększeniem oprocentowania. Banki stosują takie metody, aby nie stracić odsetek, które stanowią ich zarobek. Z tego względu odpowiednio wybierz moment nadpłacania kredytu. Czasem wystarczy wstrzymać się kilka miesięcy, aby bank nie naliczał żadnych dodatkowych opłat za nadpłatę.
Czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?
Ogólnie warto nadpłacać zaciągnięte kredyty, ponieważ dzięki temu zmniejszasz całkowity koszt kredytu. Jednak zanim zdecydujesz się na taki krok, rozważ kilka kwestii.
Po pierwsze, upewnij się, że stać cię na nadpłacanie kredytu. Jeśli przeznaczysz wszystkie swoje oszczędności na nadpłatę, może zabraknąć ci pieniędzy w razie nieplanowanych wydatków. Głupio by było sięgać po kolejny kredyt gotówkowy zaraz po zrobieniu nadpłaty, ponieważ akurat popsuł ci się samochód lub musisz przejść pilny zabieg w prywatnej klinice.
Po drugie, jak już wspominaliśmy, czasem bank „karze” kredytobiorców za nadpłacanie kredytu. W takim przypadku musisz przeliczyć, czy zwiększenie oprocentowania kredytu nie pochłonie zysków, jakie wynikałyby z wcześniejszej spłaty kredytu.
Po trzecie, zastanów się, czy nadpłata kredytu to najlepszy sposób na wykorzystanie oszczędności. Może bardziej opłaca ci się przeznaczyć te pieniądze na lokatę w banku, zakup obligacji lub zasilenie IKE, lub IKZE?
Podsumowanie: Kredyt gotówkowy – nadpłata
Nadpłata kredytu gotówkowego to opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zależy ci na zmniejszeniu kosztów kredytu i szybszej spłacie zaciągniętego zobowiązania. Czy nadpłata kredytu gotówkowego zmniejsza odsetki? Jak najbardziej. Dzięki nadpłacie zmniejsza się kwota kapitału do spłaty, a co za tym idzie, naliczone odsetki również stają się mniejsze. W rezultacie oddajesz bankowi mniejszą kwotę, niż wynikało to z pierwotnego harmonogramu spłaty kredytu. Jednak zanim podejmiesz decyzję, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową, sprawdź zapisy w umowie kredytowej i oceń, czy nadpłata nie wpłynie negatywnie na twoją płynność finansową. Jeśli z twoich obliczeń wynika, że nadpłata pozwoli ci zaoszczędzić, skontaktuj się ze swoim bankiem i ustal zasady spłacania kredytu za pomocą dodatkowych sum pieniędzy.
Komentarze i opinie użytkowników